
Zastanawiasz się nad psychoterapia online? W trakcie pandemii COVID-19 ta forma współpracy z lekarzami, psychologami czy psychoterapeutami stała się szczególnie popularna. Wówczas otworzyły się nowe możliwości nie tylko pracy zdalnej, ale także leczenia trudności psychologicznych. Jakie są zalety psychoterapii online? Co warto wiedzieć zanim zdecydujesz, czy terapia online jest dla Ciebie odpowiednia?
Psychoterapia online – co to jest
Psychoterapia online odnosi się do psychoterapii lub konsultacji psychologicznych prowadzonych przez Internet – za pomocą Skype, FaceTime, Zoom lub innego komunikatora umożliwiającego połączenie się za pomocą audio i wideo. W przeciwieństwie do terapii stacjonarnej (odbywającej się twarzą w twarz w gabinecie), terapia online umożliwia połączenie z psychoterapeutą za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu – komputera, tabletu lub telefonu. Inne terminy, mniej znane często używane zamiennie z psychoterapią online to teleterapia lub e-terapia.
Terapia online – zalety
Nasze obserwacje pokazują, że poniższe zalety psychoterapii zdalnej są szczególnie wartościowe dla naszych pacjentów. Widzimy, że nie chodzi tu jedynie o wygodę dla pacjentów, ale także o korzyści z niej wynikające dla samego procesu terapeutycznego.
SKUTECZNOŚĆ
Badania pokazują, że terapia online może być tak samo skuteczna jak terapia osobista w przypadku różnych schorzeń psychicznych. W jednym z przeglądów literatury badań stwierdzono, że psychoterapia poznawczo-behawioralna online jest tak samo skuteczna jak terapia osobista w leczeniu umiarkowanej depresji. W innym przeglądzie stwierdzono, że CBT online jest równie skuteczna jak terapia twarzą w twarz w leczeniu lęku napadowego, fobii społecznej i uogólnionego zaburzenia lękowego. Wykazano nawet, że terapia online jest skuteczna w zmniejszaniu problematycznych zachowań związanych z hazardem. Lista trudności, z którymi psychoterapeuci pracują w formie zdalnej ciągle się poszerza.
DOSTĘPNOŚĆ
Psychoterapia online zapewnia dostęp do leczenia w zakresie zdrowia psychicznego osobom mieszkającym na obszarach oddalonych od specjalistów np.:
- żyjących na emigracji bez możliwości spotkań z terapeutą mówiącym w języku ojczystym (ważny jest tutaj również kontekst kulturowy)
- prowadzenia tzw. „życia na walizkach”
- częstych delegacji z pracy
- częstych wyjazdów np. wyjazdy za granice do rodziny
Istnieją osoby, które mieszkają na obszarach wiejskich, mogą po prostu nie mieć dostępu do żadnej innej formy psychoterapii, ponieważ na ich obszarze jest niewiele gabinetów oferujących psychoterapię lub nie ma ich wcale.
REGULARNOŚĆ
Terapia online jest daje niektórym osobom (które np. dużo się przemieszczają) większą gwarancje regularności pracy. A ona, z naszej psychoterapeutycznej perspektywy, jest bardzo istotna w procesie terapeutycznym. Dlaczego? Bo towarzyszenie pacjentowi nie tylko w tych trudniejszych, ale też tych lepszych momentach jest dla terapeuty bardzo ważną informacją. I choć pacjentowi może się wydawać, że jak dobrze się czuje, to znaczy, ze nie ma problemu – to taka forma często sprawia, że terapia nie ciągnie się latami. Terapia jest procesem, który wymaga zaangażowania. Nie znaczy to, że nie można przełożyć spotkania, gdy coś się wydarzy, ale robienie tego zbyt często nie pomoże. Przychodzić nieregularnie w naszej ocenie po prostu nie warto – szkoda na to czasu i funduszy. Psychoterapia mająca na celu trwałą zmianę powinna, według nas, odbywać się z pewną regularnością.
KOMFORT
Konieczność pokonywania długich dystansów, stania w korkach, poświęcania znacznej ilości czasu z napiętego harmonogramu na dojazd na terapie stacjonarną może być obciążeniem dla osób potrzebujących pomocy. W dobie pracy hybrydowej możesz umówić się na spotkanie w ciągu dnia, w przerwie na lunch, kiedy nikogo nie ma w domu. Jeśli masz niezawodny dostęp do Internetu, psychoterapia online zapewnia stosunkowo szybki i łatwy dostęp do leczenia, które w innym przypadku mogłaby nie być łatwo dostępne.


Psychoterapia online opinie pacjentów
“Byłem sceptyczny co do psychoterapii online, bo wydawało mi się, że dzięki spotkaniom twarzom w twarz będę mieć więcej odwagi. Spróbowałem i byłem mile zaskoczony rezultatami. Sesje online były wygodne i wydawało się, że terapeutka z którą pracowałem nadal była w stanie stworzyć bezpieczną przestrzeń. Terapia online pomogła mi zmierzyć się z moimi wyzwaniami emocjonalnymi i znaleźć skuteczne strategie radzenia sobie.”
“Psychoterapia online była dla mnie rewelacyjnym doświadczeniem. Byłam zaskoczona, jak dobrze mogłam nawiązać kontakt z terapeutą, mimo że byliśmy oddaleni fizycznie. To było największą moja obawą, którą rozwiałam dość szybko, bo już na pierwszej konsultacji. To był dobry test czy mi to odpowiada. Czułem się komfortowo, a terapeuta dostarczył mi wsparcia, które potrzebowałem w tamtym momencie”
“Dzięki psychoterapii online, miałam możliwość otrzymania pomocy w wygodny sposób, bez konieczności wychodzenia z domu. Było to szczególnie ważne dla mnie, gdy czułam się przytłoczona stresem. Terapeuta był empatyczny i profesjonalny, a sesje online były wygodne. Polecam psychoterapię online jako skuteczną formę wsparcia.”
Psychoterapia online – O czym warto pamiętać?
Pamiętaj przede wszystkim o tym, że nie musisz mieć klinicznie zdiagnozowanej choroby, aby skorzystać z rozmowy z profesjonalistą. Nasi klienci często zgłaszają się z trudnościami, które napotykają w sytuacjach życia codziennego, które nie maja żadnej oficjalnej nazwy. Poprostu źle się czują, dużo rozmyślają, są nieobecni. Psychoterapia online może zapewnić szybką i stosunkowo prostą drogę do rozpoczęcia pracy nad takimi trudnościami ze względu na jej dostępność.
Psychoterapia online naszym zdaniem nie jest odpowiednia w przypadku takich chorób psychicznych jak schizofrenia, czy epizody psychotyczne. Nie zalecamy jej:
- osobom doświadczającym myśli samobójczych, oraz tuż po próbach samobójczych
- w przypadku pracy z małymi dziećmi
- w przypadku osób wymagających bliskiego i bezpośredniego leczenia np. w warunkach w szpitalnych lub osobistej interwencji kryzysowej
Jeżeli chcesz skorzystać z wizyty psychoterapeutycznej online w Sunbirds – zadzwoń do nas lub umów się na wstępną konsultacje.
Wybrane źródła:
Fernandez E., Woldgabreal Y., Day A., Pham T., Gleich B., Aboujaoude E., (2021). Live psychotherapy by video versus in-person: A meta-analysis of efficacy and its relationship to types and targets of treatment. Clin Psychol Psychother. 2021 Nov;28(6):1535-1549.
Kotera Y., Kaluzeviciute G., Lloyd C., Edwards AM, Ozaki A., (2021). Qualitative Investigation into Therapists’ Experiences of Online Therapy: Implications for Working Clients. Int J Environ Res Public Health. 2021 Sep 29;18(19):10295.
Békés V, Aafjes-van Doorn K, Luo X, Prout TA and Hoffman L (2021). Psychotherapists’ Challenges With Online Therapy During COVID-19: Concerns About Connectedness Predict Therapists’. Negative View of Online Therapy and Its Perceived Efficacy Over Time. Front. Psychol. 12:705699.