Terapia DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików)

Podejrzewasz, że jesteś DDA? Poniżej dowiesz się jakie są cechy charakterystyczne dla osób, których rodzic lub rodzice byli uzależnieni od alkoholu. Zobaczysz też na czym polega proces psychoterapii - psychoterapii online - w naszym gabinecie.

Zapisz się na konsultacje
blank
blank

Co to jest DDA?

Termin DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, odnosi się do dorosłych osób, które dorastały w rodzinach, gdzie jeden lub obydwoje rodzice byli uzależnieni od alkoholu. W równym stopniu syndrom może dotyczyć dorosłego dziecka osoby uzależnionej od innych substancji np. narkotyków. W życiu dorosłym pojawia się wówczas często szereg trudności, mających swoje źródło w wychowaniu w środowisku, które nie zapewniło odpowiednich wzorców radzenia sobie oraz poczucia bezpieczeństwa. To wszystko często wywiera długotrwały wpływ na rozwój dziecka i jego późniejsze funkcjonowanie w dorosłym życiu.

Osoby z syndromem DDA mogą doświadczać szeregu trudności takich jak:

  1. Niska samoocena
  2. Poświęcanie własnych potrzeb na rzecz innych osób
  3. Poczucie winy przy robieniu czegoś dla siebie
  4. Dążenie do bycia dzielną osobą i nie poddawania się
  5. Szukanie aprobaty u innych
  6. Wysokie poczucie lojalności
  7. High standards
  8. Trudności z odprężeniem się
  9. Duży niepokój w sytuacjach konfliktowych

Powyższe cechy to najbardziej charakterystyczne, choć nie jedyne trudności z jakimi mierzą się osoby, w których rodzinach występował problem z uzależnieniem.

Psychoterapia DDA

Na spotkania z terapeutą często zgłaszają się osoby, które już często w pierwszych zdaniach mówią o sobie “jestem DDA”. Wśród osób, które wychowywały się w Polsce jest bardzo wiele ludzi – kilka milionów – które doświadczyły trudności z nadużywaniem alkoholu przez co najmniej jednego z rodziców. Pacjenci często pozostają silnie związani z przeszłością, mimo, że upłynęło dużo czasu, a wspomnienia wyblakły.

Nie wszystkie osoby, które mają powyższe doświadczenia mają zaburzenia lub choroby psychiczne. Co więcej, termin “DDA” nie znajduje się w żadnej oficjalnej klasyfikacji chorób psychicznych. Osoby, które zgłaszają się na terapie mierzą się z trudnościami życia codziennego, które powstały w skutek wychowywania się w specyficznym środowisku:

  • chaotycznym
  • nieprzewidywalnym
  • w którym brakuje autorytetów i stabilnych wartości
  • w atmosferze zagrożenia

Powtarzalność takich sytuacji i wydarzeń, sprawia, że ślady utrwalają się i mogą przekształcić się w wzorce zachowań czy myślenia, które wpływają silnie na funkcjonowanie w dorosłym życiu.

Dorosłe Dzieci Alkoholików - kwestionariusz

Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania. Im więcej razy odpowiedz ``tak`` tym większe prawdopodobieństwo, że mierzysz się z trudnościami charakterystycznymi dla osób, które określają siebie mianem DDA.

Czy masz poczucie winy kiedy mówisz ``nie``?

Czy zdarzają się okresy kiedy bierzesz na siebie co raz więcej obowiązków?

Czy poświęcasz swoje potrzeby na rzecz innych?

Czy boisz się krytyki i oceny ze strony innych osób?

Czy jesteś nieufny/a w stosunku do innych osób?

Czy masz problemy w relacjach z innymi - partnerami, przyjaciółmi, w pracy?

Czy potrafisz cieszyć się i odczuwać radość?

Czy miewasz trudności z rozluźnieniem się i zaangażowaniem w spontaniczną zabawę?

Czy za wszelką cenę unikasz konfliktów?

 

Podejrzewasz, że mierzysz się z syndromem DDA?

Zapisz się na wstępna konsultacje online do naszych specjalistów

In Sunbirds we work online with people living in multicultural environment.
Najczęściej naszymi klientami są ekspaci: osoby przebywające na emigracji,  pracujące w środowisku miedzynarodowym czy  posiadające partnera obcokrajowca.

anna-skrzypiec
Anna Skrzypiec

psychologist MA, CBT therapist

Book appointment